Főzőműsorokban gyakran látom a kedvest, de személyesen még sosem volt hozzá szerencsém. Aztán a múltkor kiszúrtam egy zöldség nagykereskedésben. Azt gondoltam indiai kajákban használják elsősorban, de tévedtem.
A törököknél is igen nagy becsben tartják értékes, szárazságot jól tűrő fajtáit.Világviszonylatban a legnagyobb területen mégis Indiában,majd Pakisztánban, Iránban, Törökországban, Ausztráliában valamint egyes afrikai országokban termesztik, mint fontos tömegélelmezési cikket. (20 % a fehérjetartalma,B1,B6 vitamint, folsavat,magnéziumot és vasat is tartalmaz) Ez utóbbira nekem mostanában igen nagy szükségem van, anaemiás vagyok sajna.
A nevéről ezt írja a wikipédia:
A latinoktól ered a cicer név. Magyarhoni említése a XV. század elejére datálható. Schlägl (1400-1410) cicerpísum-chicher borsó, Murmelius (1553) cicer cicer borsó, Calepinus (1585) latinmagyar szótára bagoly borsó, cziczer borsó elnevezésekről tudatja az érdeklődő olvasót. Újabb kori térségi, tájnyelvi szóhasználat szerint: Őrségben csicser, székelyeknél csücsör vagy csucsor-borsó, Tolnában csicsendlibab vagy csicserli-bab; lényeges a mag hegyes formáját, profilját kifejező csucsor-csücsör alakpár.
Igen, szárítva olyan kis helyes csücsör.
Beáztattam egy éjszakára és másnap főztem sós vízben puhára. Mivel ez az első kísérletem mindössze 15 dkg-mal próbálkoztam. Amikor megpuhult leszűrtem. beledobtam a turmixgépbe. Hozzáadtam kb. fél dl olívaolajat ,fél citrom levét,sót,borsot,2 gerezd fokhagymát,teáskanálnyi dijoni mustárt.A főzővízből is keveset és megkaptam a csicseriborsó pürémet.
Friss petrezselyemzöld nem akadt itthon, pedig az kívánkozna még hozzá. Ezért lila hagymát szórtam a tetejére. Nagyon finom vele. Pirítóssal eszem. Sajnos csak én, mert még senki más nem kóstolta meg a családomból. Hűtőszekrényben eláll néhány napig, ezért reménykedem.
Ha tetszett a bejegyzés, kérlek látogass el Facebook oldalamra, ahol támogathatsz egy kattintással! Thx!!https://www.facebook.com/Mohamamafozocskezik
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: