Moha főz

Máktorta esete a lúgosítással

DSC_0371_2.JPG   A magyar ember számára az elsavasodás jelent veszélyt, hiszen étrendünk bővelkedik állati eredetű fehérjében, és a húsfélék mind savas jellegűek. Nagyon kedveljük az édes ízeket is, holott a répacukor, a csokoládé, a kakaó, a lekvár, a fagylaltok egyaránt a savasságot támogatják. Savasítanak a kenyérfélék és a különböző pékáruk, amelyekből szintén sokat fogyasztunk, valamint a sajtok.  Konyhakerti növényeink közül viszont egyedül a tök savasító hatású. Lúgos hatású a legtöbb zöldség és gyümölcs, leginkább a fokhagyma és a hagyma, a fehér mustár, a málnalevél, a paprika, valamint a fahéj és a papaja. A  túlzott savasságot jól semlegesíti a burgonya, az endívia és a fejes saláta, a káposzta, a karalábé, a gyümölcsök közül a cseresznye, a görögdinnye, a mandarin, a mangó, a nektarin, a szeder, a szőlő, valamint a lencse és a mák. Mákunk van, hogy ehetünk mákot, vannak országok, ahol tilos a termesztése! DSC_0957.JPG Pedig jótékony a sebek gyógyulásában. Növeli a szellemi teljesítőképességet. Idegerősítő, idegfájdalom csökkentő, nyugtató, altató hatású. A csontozat első számú természetes segítője. A mákot sajnos általában ritkán fogyasztjuk. Van, aki csak a beigli sütése idején találkozik mákkal. Jó azonban tudni, hogy a mák sokféle anyagot tartalmaz, amelyre szüksége van szervezetünknek. B6 vitamint, E vitamint, kalciumot, magnéziumot tartalmaz,valamint kiemelkedően magas vastartalommal bír, és a csontritkulás egyik legjobb õsi ellenszere. A népnyelvben is benne van, hiszen ki ne hallotta volna a mákvirág kifejezést egy rosszalkodó gyerekre? Régóta főznek  belőle mákteát is, mákonyt, amit altatószernek használnak. Én csak egy mezei máktortát készítettem, gyógyhatások ide vagy oda! Be nem aludtunk tőle, sőt! Jelentősen megdobta a hangulatom, milyen szépre is sikeredett!

Hozzávalók: 25 dkg darált mák

10 dkg liszt

15 dkg vaj

fél csomag sütőpor

6 tojás

1 citrom leve és héja

15 dkg porcukor

Töltelék: 25 dkg mascarpone

1 dl tejföl

10 dkg túró

fél citrom leve

2 kiskanál zselatinpor

5 dkg házi vaníliás cukor

lekvár a kenéshez

aszalt áfonya és tortadara a díszítéshez.

A tojásokat kétfelé választjuk. A fehérjét felverjük. A sárgáját a vajjal és cukorral kikeverjük, majd beleöntjük a sütőporos-mákos lisztet. Belefacsarjuk a friss citrom levét és belereszeljük a héját.(Ha nem jutunk hozzá kezeletlen citromhoz, tegyük almaecetes vízbe bő 10 percig a citrust!) Végül óvatosan hozzáadjuk a tojásfehérjét. Kerek formába simítsuk a tésztát. DSC_0361_1.JPG 35 perc alacsony fokozatú sütőben amíg megsül (tűpróba). Közben készítsük el a krémet: a túrót turmixoljuk, adjuk hozzá a tejfölt,mascarponét, cukrot, citromlevet. Végül keverjük bele a zselatinport. A kihűtött és kettévágott alsó lapra kenjünk tetszés szerint kiválasztott lekvárt. Én sárgabarackot választottam. DSC_0369_5.JPG Erre kerül a krém fele, majd rákerül a második lap. Ezt bevonjuk a maradék krémmel. Étcsokis darával és aszalt áfonyával díszítve tálaljuk!   DSC_0374_3.JPG Ha tetszett a bejegyzés, kérlek látogass el Fb oldalamra, ahol támogathatsz egy kattintással! Hadd örüljek :)  Thx!! https://www.facebook.com/Mohamamafozocskezik    

Ha tetszett a bejegyzés, kérlek látogass el Facebook oldalamra, ahol támogathatsz egy kattintással!    Thx!!https://www.facebook.com/Mohamamafozocskezik      

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. mohamama says:

    Jobb példa lenne a hyponál a szódabikarbóna. A szervezetünk lúgosítása lenne a cél. Tőlem okosabb emberek szerint a kiegyensúlyozott táplálkozás, mely biztosítja a szervezet optimális kémhatását és egyensúlyát, illetve a sejtek tápanyagigényét, feltételezi a megfelelő mennyiségű fehérje, szénhidrát, vitamin, zsír, ásványi anyag, és folyadék ellátottságot. Az, hogy egy táplálék, illetve tápanyag savasító vagy lúgosító jellegű-e, azt nem az íze, színe, illata és állaga határozza meg, hanem az, hogy a felszívódás és bontás, raktározás, illetve a szervezetből való ürítés során milyen jellegű (molekuláris) alkotórészeire bomlik le a tápanyag, és milyen anyagcsere folyamatokon keresztül kell ehhez átmennie a szervezeten belül ahhoz, hogy hasznosítható legyen a szervezet (sejtek) számára.

    Az ételek, tápanyagok összetételének és mennyiségének megválasztása azért is fontos, mert pl. a túl sok fehérje bevitel során a fehérjebontás és az aminosavak égetése lassabban zajlik le, mint az aminosavak beépülése a sejtekbe, így pozitív nitrogén egyensúly alakul ki. A szénhidrátban bő táplálkozás során pedig a fel nem használt glukózt a májsejtek zsírsavvá, illetve koleszterinné alakítják át (→táplálkozás).

    Ma már köztudott, hogy a különféle húsok, tejtermékek, zsírok, cukrok, finomított fehér liszt (és a belőlük készült ételek), a gyümölcsök nagy része, az édességek, édesített levek, az alkohol savasító hatással bírnak a szervezetben. Legegyszerűbben úgy képzelhetjük el a „rangsorolást”, hogy pl. a zsírok, olajok (de pl. a dió, mogyoró, mák, magvak is) sem tárolhatóak egy megadott időn túl, hiszen avasodnak. A gyümölcsök esetében egyszerű a bor (és az alkoholok) készítésére gondolni, amikor is azt várjuk, hogy erjedni kezdjenek a szőlőszemek, illetve ha túl sokáig állt a bor, megsavanyodik (ecetsav képződik benne). A húsok, tej és tejtermékek hamar romlanak, kellemetlen savanyú szagot árasztva magukból.
    Nem arról van szó, hogy nem szabad hús és tejtermékeket, gyümölcsöt (stb.) fogyasztani, hiszen szükséges alkotókat (és élvezeti értéket) tartalmaznak, hanem a felvett tápanyagok mennyiségéről, minőségéről és arról, hogy milyen jellegű tápanyagokat társítunk össze az étkezés során. Ha a savasító jellegű fehérje és zsír (pl. hús) mellé még pl. magas szénhidrát tartalmú burgonyát vagy tésztát fogyasztunk, akkor nyilvánvalóan fokozott, halmozott savtalanítási, illetve lúgosító reakcióra késztetjük a szervezetet (lásd. a szervezet lúgosító reakcióit, pH-pufferoló mechanizmusait). Míg ha eleve lúgosító jellegű (zöldség) étellel esszük ezeket a tápanyagokat, akkor tehermentesítjük a különböző emésztési traktusokat az emésztési folyamatoknak megfelelően, és megoszlanak a különböző anyagcsere – energia felhasználási, raktározási folyamatok is.

  2. Neander says:

    Mély tisztelet a máktortának és az elkészítőjének:-)
    A kérdésem annyi, hogy mit akarsz lúgosítani? A gyomorsavadat? Akkor mivel fogsz emészteni? Szerencsére a mák meg sem kottyan a gyomorsavnak.
    Esetleg a véredet? Ebből a szempontból is szerencse, hogy semmilyen élelmiszer nem lúgosít, mert a vér ph-értékének már a legapróbb változásába belehalnál.
    Az igazán hatékony lúgosító szer a hypo, de azt inkább ne próbálja ki senki:-)))

  3. mohamama says:

    Igen, nagyon finom. Elsősorban a tortát “veszem be”, de ebben az elsavasodás izében is lehet valami. ha volt már refluxod, tudod miről beszélek…

  4. Tapmancs says:

    Te ezt az elsavasodás-maszlagot tényleg beveszed?

    (Ettől még a máktorta finom.)


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!