“- Benne volt az újságokban, hogy két hétig zárva tartunk – mondta a múzeum portása a telefonba. – A Szabadságharc Ereklyéi már becsukott, a Liszt Ferenc Szerelmeihez viszont még csak most gyűjtjük az anyagot.
– Hát mit csináljak velük? Ez volt a délutáni program.
– Tessék őket elvinni a Szépművészetibe.
– Ott már voltunk. És gondolja meg: ezek vidékiek, és tizenöt éves lányok. Nekik még többet mondanak a tárgyak, mint a világ legszebb festményei!”
Így kezdődik Örkény István egyik egypercese, a Magyar Pantheon.
Aki kíváncsi a folytatásra, itt elolvashatja : http://mek.niif.hu/06300/06345/06345.htm
A Hubauer Sándor Emlékkiállítás is kellemes dolog, s ha valaki túljutott a novella- okozta megrázkódtatáson, jöhet az én beszámolóm.
A Szépművészeti Múzeum Kiállításáról. Nemcsak vidéki tini lányoknak!
Aki kicsit is otthonosan mozog a képzőművészet területén, annak Henri De Toulouse- Lautrec neve nem cseng idegenül.
Születésének 150. évfordulója kapcsán nyílt meg tavasszal a közel 170 litográfiából álló nagyszabású tárlat.
Egyetlen alkotás lóg ki a sorból, Az ezek a hölgyek az ebédlőben című.
Mivel az akvarell technikájú festmény. Én személy szerint kétszer is visszamentem megcsodálni.
A legszebb darabnak találtam. Szerencsére bármikor meg lehet nézni, hiszen a múzeum tulajdona!
Különleges élmény volt látni azokat a plakátokat eredetiben, amik a középiskolai művészettörténet könyvek lapjain gyatra másolatokként köszöntek ránk anno.
15 nagyméretű plakátot láthatunk, közülük ötöt a bécsi Albertinából kölcsönöztek.
Kocsis Nagy Noémi művészettörténész szerint Loutrec plakátjainak különlegessége a korban szokatlanul merész látványvilágban, képkivágásokban és látószögekben, korai avantgárd esztétikájában és a végtelenségig ellaposított tereiben,a japán fametszetek hatásait magán viselő ábrázolásokban nyilvánul meg.
Munkáin szatirikusan jeleníti meg a különböző karaktereket, nem valóságos árnyalásokkal,megformálásokkal, inkább a japán fametszetek ihlette egyszerűséggel, tiszta körvonalakkal és ragyogó színekkel.
Nyolc téma köré csoportosítva láthatók az alkotások :
- a párizsi éjszaka jellegzetes alakjai
- a nyilvános házak
- kottacímlapok
- lóverseny
- színházzal kapcsolatos művek
- barátok között
- francia korabeli sztárok
- színház.
A művész olyan meggyőző erővel, szinte már karikatúrába illően ábrázolja a korabeli Párizst és benne élő alakokat, hogy kis képzelőerővel mi is vele lehetünk.
Beülhetünk a Mouline Rouge-ba, megtapsolhatjuk Aristide Bruant, elámulhatunk Jane Avril csodás táncán, és megkönnyezhetjük Yvette Guilber sanzonjait.
Ihatunk egy abszintot a kiöregedett kurtizánokkal vagy épp beleshetünk a hálószobájukba, amint épp ébredeznek.
Nevethetünk Mademoisalle Cha-U-Kao bohóckodásán, majd megbotránkozhatunk rajta a táncparketten férfi felöltőben, női szeretőjével.
Egyetlen magyar vonatkozású litográfiát lelhetünk fel az alkotások között, ami Rigó Jancsit és az ő imádott, úri származású szerelmét ábrázolja.
Hogy milyen nagy port kavart ez a szerelem annak idején, arról itt írok, és a prímásról elnevezett süteményt is elkészítettem anno.
https://mohamamakonyhaja.cafeblog.hu/2012/12/30/utorezges_915/
Rám mély benyomást tett, hogy korabeli mozgófilmeket láthattam , sőt hangfelvételeket azoktól , akiket a művész megörökített. Igazi kuriózum!
Kissé szívszorító üzenet a múltból a ma emberének.
A kiállítás augusztus 24.-ig látható, aki kedvet kapott hozzá, siessen!
Ha tetszett a bejegyzés, látogass el kérlek a FB oldalamra is!
https://www.facebook.com/Mohamamafozocskezik?ref=hl
Örülnék neki!
Ha tetszett a bejegyzés, kérlek látogass el Facebook oldalamra, ahol támogathatsz egy kattintással! Thx!!https://www.facebook.com/Mohamamafozocskezik
Igen, tíz éve nekem is volt szerencsém eljutni a Rijksmuseum-ba, ahol láthattam a festményeit. Lenyűgöző volt, azért is várom annyira, hogy ismét megcsodálhassam!
Igen, én is ajánlani tudom azoknak, akik még nem látták Rembrandt alkotásait. Koromnál és érdeklődésemnél fogva nekem megadatott, hogy Hollandiában és több helyszínen láthattam gyönyörűséges festményeit.
Nem mindennapi kiállítás, én is úgy látom! És T. Lautrec után jön egy mesés Rembrandt gyűjtemény is! Azt is látni kell!
Tegnap csodáltuk meg a kiállítást. Bár több alkotását láttunk már (pl.Bécsben, Párizsban) most is lenyűgözött ennek a kis embernek a tehetsége, modern kifejezésmódja. Emellett sok új információval szolgált a kiállítás a korabeli francia bohémek, művészek világáról, valamint a fiatalon elhunyt művész életéről is.
Ajánlani tudom mindenkinek!