Gyümölcsegzotika

 



Licsi,mangó,papaya,gránátalma,avokádó, pomeló ma már szinte minden zöldségesboltban elérhető a vásárlóközönség számára.

Az én nagy kedvencem a gránátalama. Az ókori sírokat sokszor gránátalma elemekkel díszítették, és a Biblia is több helyen említést tesz a gránátalma szépségéről, tápértékéről. Mivel a gránátalma termésében rengeteg mag fejlődik, ezért a gyümölcs a szerelem és a termékenység ősi jelképe – Aphrodité “szent” gyümölcse. Spanyolország déli részén található Granada is a gránátalmáról kapta a nevét.

Az orvos akár receptre is felírhatná annyira egészséges, és annyi a jó tulajdonsága. Lássuk csak:

Én egyszerűen az ízéért kedvelem.

Amikor először vettem a kezembe, nekiestem és mondanom sem kell, hogy mindent telefröcsköltem csodás-vörös levével. Másodjára már kissé óvatosabb lettem, utánanéztem és ma már elégedetten szedem ki a rubintmagokat a kemény héjból! Hogy is?

Megskalpolom a gyümölcsöt, majd ahol látom a cikkelyeit, ott nem túl mélyen bevagdosom. Szétfeszítem és innen már gyerekjáték kinyerni a húsát.

Vagy kiütögetem késsel, vagy egyszerűen kifordítom és kézzel kiszedem.

Licsi:licsiszilvának vagy kínai ikerszilvának is hívják. Bárhogy is nevezzük, a lényeg az, hogy a licsi  is rendkívül egészséges . Kiváló zamata mellett figyelmet érdemel magas C-vitamin tartalma .Nekem az íze a lime és az eper keveredését idézi. Göcsörtös, kemény héja világos gyümölcshúst és termetes magot rejt. Ez az ami nem igazán tetszik benne: a méretéhez képest hatalmas  mag.

Kb egy hétig tárolható hűtőben ha megvettük, ezért minél hamarabb fogyasszuk el! Egyszerűen lefejtjük a héját és ehető! Konzervként is forgalmazzák, de az nem veheti fel a friss gyümölccsel a versenyt!

 

Kínában a gyümölcsöt gyógyítási célokra is hasznosítják, mivel állítólag jó hatással van a bélműködésre és húsa fájdalomcsillapító hatású.

Avokádó:igazán univerzális növény, amely gyümölcs, zöldség és gyógynövény is egyben. Jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra, és vitamintartalmának köszönhetően pedig kitűnő antioxidáns.

Sötétzöld színű,körteformájú, kissé ráncos bőrű (létezik sima is). Ha veszünk belőle,  tapogassuk meg, ha benyomva kissé ruganyos és nem kőkemény, az jó! De ha keményet választunk, 2-3 nap alatt utóérik.



Ha elfogyasztanánk, egyszerűen félbevágjuk, magját kipattintjuk (rutinos szakácsok belecsapják a kés élét és kifordítják). Héjából könnyűszerrel kikanalazható vajszerű húsa.Pirítós kenyérre, kevés citromlével, fokhagymával és sóval kiváló eledel, de salátaként is ehetjük. A guacamoléról már biztos sokan hallottatok,a mexikóiak előszeretettel készítik. Mi is tehetünk így, de inkább csak nyárelőn fogjunk hozzá, mert zöld paradicsom szükséges hozzá(valamint apróra vágott hagyma, fokhagyma, picire kockázott paradicsom és zöldcitromlé,meg zöld csilipaprika amit összezúzunk mozsárban és adagoljuk a pürésített avokádóhoz)

 

A mangóval Hollandiában ismerkedtem össze. Vendéglátónk kicipelt bennünket a török piacra Hágában. Hát, voltak érdekes dolgok, csak néztem.És nem csak zöldség meg gyümölcs, hanem mindenféle tengeri herkentyű is sorakozott a roskadásig rakott standokon. A heringet csak úgy nyersen tolták a szájukba.

 Az ott vásárolt mangó sárga bélű,alakja hosszúkásan kerek, színe változatos: a zöldes pirostól egészen a sárgáig terjed és  édes,kellemes ízű volt. Itt nálunk sosem sikerül olyat vennem. Már nem is próbálkozom. Reménytelenül kemény, és nem akar rendesen utóérni. Pedig szeretem, mert íze az ananászéhoz hasonlít,állaga pedig a barackéhoz. Na, majd egyszer talán, megint Hollandiában 🙂

Címkék: , , ,

Ha tetszett a bejegyzés, kérlek látogass el Facebook oldalamra, ahol támogathatsz egy kattintással!    Thx!!https://www.facebook.com/Mohamamafozocskezik      

Tovább a blogra »